Imbirowa moc

Imbir uprawiany jest głównie w krajach azjatyckich już od ponad 3000 lat. Poczytać o nim można w najstarszych chińskich księgach medycznych ale dokładne jego pochodzenie nie jest znane. Obecnie Imbir cieszy się coraz większą popularnością i jest jedną z najstarszych roślin leczniczych. Najważniejszą jego częścią jest korzeń który zawiera olejki eteryczne: limonen, cytral, kamfen i borneol. 

Zazwyczaj imbir kojarzy się jako przyprawa dodawana do herbaty, piwa, wina czy różnych potraw. Trzeba jednak wiedzieć, że ta niezwykła roślina sprawdza się nie tylko w kuchni ale i w lecznictwie.

Badania potwierdzają że imbir jest skutecznym środkiem wspomagającym min. leczenie bakteryjnego zakażenia dróg oddechowych. Działa również rozgrzewająco, odkażająco i przeciwzapalnie dlatego wykorzystywany jest przy przeziębieniach.

GŁÓWNE DZIAŁANIE IMBIRU

– wspomaga trawienie (pobudza wydzielanie śliny i soku trawiennego, leczy wzdęcia)

– działa napotnie – wyrzuca patogeny chorobowe z organizmu  (w przypadku pojawienia się objawów przeziębienia polecana jest herbata najlepiej lipowa z kawałkiem imbiru i z miodem)

– poprawia krążenie krwi

– łagodzi mdłości

– przeciwdziała zakrzepom

– zmniejsza poziom cholesterolu

– działa moczopędnie

– pomaga leczyć migrenę

– łagodzi bóle i napięcia przedmiesiączkowe

– leczy infekcje jamy ustnej

– oczyszcza organizm z toksyn

– wspomaga koncentrację poprzez zwiększenie ukrwienia mózgu

Wykorzystywany jest również w kosmetyce jako składnik produktów modelująco wyszczuplających gdyż pomaga w walce z cellulitem.

PRZECHOWYWANIE IMBIRU

Świeży imbir najlepiej przechowywać w lodówce – dzięki temu przetrwa on nawet kilka tygodni. Sproszkowany dobrze jst trzymać w ciemnym i suchym miejscu. Świeży można natomiast pokroić w plastry, poszatkować lub po prostu zetrzeć na tarce

UWAGA

Nie wolno przesadzać z ilością imbiru gdyż jest to bardzo rozgrzewająca i ostra przyprawa. Nadmiar może niekorzystnie wpłynąć na układ trawienny i go „przegrzać”. Dlatego imbiru powinny unikać osoby, które mają problemy żołądkowe a szczególnie wrzody.

Więc – jak ze wszystkim – tak i tu z umiarem i rozsądkiem w przyprawianiu 🙂