Cymatyka – coś więcej niż tylko muzyka. Cymatyka to nauka o falach dźwiękowych i ich oddziaływaniu na substancje fizyczne. Zakłada że wszystko jest dźwiękiem i określoną wibracją. Ta wibracja z kolei nadaje kształt wszelkim formom. Ten sam ton dźwiękowy tworzy zawsze ten sam kształt tworzony przez tzw. fale stojące.

Cymatyka - coś więcej niż tylko muzyka

 

 

 

 

 

 

 

ERNST CHLADINI – (1756–1827) Niemiecki muzyk a także fizyk zajmował się badaniem akustyki. Jako pierwszy zaobserwował i opisał zjawisko kształtowania się elementów fizycznie namacalnych w geometryczne wzory pod wpływem wibracji dźwięku.

FIGURY CHLADINIEGO

To figury tworzone przez piasek lub opiłki korku powstające w wyniku „grania” skrzypcowym smyczkiem na krawędzi sprężystej płytki (metalowa blaszka z mosiądzu).

Podczas drgań drobinki zsypują się do pozycji linii węzłowych fali, tworząc tzw. figury Chladiniego. Różnorodność figur uwarunkowana jest częstotliwością drgań blaszki. Tą częstotliwość uzyskujemy poprzez pocieranie blaszki smyczkiem w różnych punktach na krawędzi. Figury te powstaną tylko wtedy gdy wprawimy blaszkę w drgania o częstotliwości własnej oraz jej wielokrotnościach. Ważny jest również sposób przymocowania blaszki do statywu i sam jej kształt.

Poprzez oddziaływanie dźwięku, materia zostałe powołana do życia. Powstają w ten sposób różne wzory, które znajdują analogię w świecie natury nawiązując do Świętej Geometrii.

 

 

 

 

 

Do badań prowadzonych przez Ernsta Chladiniego nawiązał w latach 60 XX w. dr. Hans Jenny, który rozwinął jego metodę tworząc nową naukę tzw. cymatykę. Rejestrował on na taśmie filmowej oddziaływanie dźwięku na proszki i płyny.  Zauważył że drgania dźwiękowe wytwarzały geometryczne kształty. Niskie częstotliwości odzwierciedlały proste koła opisane pierścieniami. Natomiast przy wyższych wzrastała liczba kręgów umieszczonych koncentrycznie wokół jednego koła. Wraz ze wzrostem częstotliwości wzrastała złożoność kształtów.

WRAZ ZE WZROSTEM CZĘSTOTLIWOŚCI WZRASTAŁA ZŁOŻONOŚĆ KSZTAŁTÓW

 

 

 

 

 

 

 

Masaru Emoto pokazał z kolei w swoich doświadczeniach reakcję wody na muzykę.  Udowodnił, że w zależności od rodzaju dźwięków, skrystalizowana woda przybiera różne kształty. Łatwo sobie zatem wyobrazić, że jeżeli nasze ciało składa się w 70-80% z wody, każdy dźwięk oddziałując bezpośrednio na wodę w naszym organizmie. To wpływa następnie na nasze komórki i całe ciało.

CAŁY ARTYKUŁ O MASARU EMOTO I JEGO EKSPERYMENTACH

Cymatyka - coś więcej niż tylko muzyka muzyka

Aleksander Lauterwasser jest jednym z kontynuatorów tradycji zapoczątkowanej przez Ernsta Chladiniego. Jeździ on po świecie i daje koncerty pod tytułem „Światło – dźwięk – woda” na których pokazuje na żywo w jaki sposób dźwięk tworzy różne kształty w wodzie. Instaluje on kamerę nad naczyniem z woda i rzuca obraz na wielki ekran w Sali koncertowej.

Cymatyka - coś więcej niż tylko muzyka hz

Kształty wytwarzane przez różną muzykę.

Cymatyka – coś więcej niż tylko muzyka

Jak widać poniżej, każda nuta ma swój „kształt”. Zatem to jakiej muzyki słuchamy ma wpływ na to jak jesteśmy uporządkowani.

Cymatyka - coś więcej niż tylko muzyka dźwięki Cymatyka - coś więcej niż tylko muzyka

Zapraszam na profil facebooka gdzie na bieżąco uaktualniona są artykuły o zdrowiu – NuTao Harmonia dźwięków