Oko ludzkie to niezwykle czuły narząd, który odbiera wrażenia świetlne trwające zaledwie 0,05 sekundy, podczas gdy np. dźwięk musi brzmieć przynajmniej dwukrotnie dłużej, żeby został zarejestrowany przez ucho.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często sami szkodzimy własnym oczom zaniedbując elementarne zasady higieny wzroku. Wtedy nagle okazuje się, że potrzebujemy okularów: do czytania, oglądania telewizji itp. itd…

Zmiana ostrości naszego wzroku to najczęściej właśnie konsekwencja naszej bezmyślności, a także braku świadomości zagrożeń, jakie dla oczu stanowią nawet zwykłe, codzienne zachowania, które powtarzane i utrwalane są zgubne dla naszych oczu.

Oczy nie lubią niewywietrzonych pomieszczeń, kurzu, pyłu ani klimatyzacji. Drażni je ostry blask słońca, męczy stres i słabo urozmaicona dieta. Po kilku godzinach spędzonych przy komputerze, nad książką, czy przed ekranem telewizora, a nawet „za kółkiem” podczas długiej jazdy samochodem mogą pojawić się dolegliwości takie jak: pieczeniem oczu, uczucie piasku pod powiekami, łzawienie i zaczerwienienie, a także ból i zaburzenie widzenia. W ten sposób zmęczone oczy zdają się mówić „dosyć”, zmuszając do przerwania zajęcia, które nadmiernie je nadwerężyło.

Jak dbać o dobry wzrok?

KOMPUTER, OGLĄDANIE TV

Zadbaj o to, by praca przy monitorze a także oglądanie telewizji odbywały się w oświetlonym pomieszczeniu, a na ekran nie padało światło słoneczne.

Zadbaj o dobre światło! Jasny ekran w pogrążonym w ciemności pokoju tworzy kontrast, którego oczy nie lubią. Zmusza je bowiem do szybkiej akomodacji, która czasem nawet może być bolesna – instynktownie mrużymy oczy, kiedy nagle oślepia nas jasność. Podobnie odczuwają to oczy, patrzące na rozświetlony ekran. Dobrze więc zainstalować za monitorem czy telewizorem lampę, rozpraszającą ciemność w pomieszczeniu.

Ważna jest również odległość oczu od monitora. Optymalna – to 50–70 cm.

Podczas pracy przy komputerze co pewien czas zamykaj oczy na 5 sekund. To pomoże je lepiej nawilżyć. Co około 10 minut warto oderwać wzrok od monitora i przenieść go na odległe przedmioty, by złagodzić napięcie akomodacyjne. Co dwie godziny dobrze jest dać odpocząć oczom i zrobić 15-minutową przerwę. Podczas niej mrugaj intensywnie przez chwilę, a potem spójrz przez okno na zieleń lub niebo, aby rozluźnić mięśnie rogówki.

 

 

 

 

Podczas korzystania z komputera jednym z zagrożeń jest również wpływ dodatniego naładowania ekranu, czyli tzw. promieniowanie elektrostatyczne. Twarz osoby pracującej przy monitorze przyciąga naładowane cząsteczki kurzu w takim samym stopniu jak naładowany elektrostatycznie ekran, a ponadto pogarsza proces oddychania oraz wyrazistość odczytywania informacji z ekranu monitora. Kurz i związana z tym jonizacja mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia skóry. Aby temu zaradzić można zainstalować specjalne filtry ekranowe, jonizatory powietrza i zapewnić dobrą wentylację.

Ochronę przed promieniowaniem stanowią nie tylko specjalne filtry optyczne, ale i łzy. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran pobudza obfite wydzielanie łez, jednak w dłuższej perspektywie prowadzi do przedwczesnego wyczerpywania się gruczołów łzowych i choroby zwanej zespołem suchego oka. Objawia się on pogorszeniem stanu gruczołów łzowych i zmniejszeniem wydzielania łez. Odczuwamy ból głowy i lekką utratę ostrości widzenia.

Krzesło powinno stać na wprost ekranu, a monitor nieco poniżej linii wzroku.

ŚWIATŁO? – NATURALNIE

Domowe oraz biurowe pomieszczenia powinny być odpowiednio oświetlone. Idealne jest światło naturalne, którego, niestety, w naszej strefie klimatycznej, pod dostatkiem mamy jedynie latem. Z konieczności korzystamy więc ze światła sztucznego. Nie może ono być ani za ostre, zbyt intensywne, ani za słabe. W miejscach, gdzie czytamy czy pracujemy, warto ustawić dodatkowy punkt świetlny – lampę stojącą, kinkiet, lampkę na biurko.

OKULARY

Jeśli zauważasz, że Twoje oczy działają mniej sprawnie, że źle widzisz z bliska lub nie sięgasz wzrokiem tak daleko, jak dawniej – nie lekceważ tego. Nie pożyczaj okularów od znajomych, nie kupuj gotowych okularów dla daleko- czy krótkowidzów w aptekach, a tym bardziej na bazarach. Profesjonalny dobór okularów jest niezwykle istotny.

SŁOŃCE

Wraz ze światłem słonecznym docierają do nas szkodliwe promienie ultrafioletowe. Pod ich wpływem powstają wolne rodniki, które szkodzą i skórze, i oczom. Zabezpieczenie w postaci daszka czapki czy parasola nie wystarczy. Tylko okulary przeciwsłoneczne z dobrymi filtrami i odpowiednim atestem skutecznie ochronią nasze oczy przed promieniowaniem UV. Tych okularów również nie kupuj okazyjnie! (Te mogą jeszcze pogorszyć sytuację, bo przyciemnione szkła powodują rozszerzenie źrenic )Dobre, nabyte w sklepie optycznym, skonstruowane tak, by osłaniały przed słońcem również z boków, będą cenną inwestycją w zdrowie naszych oczu. Przed słońcem trzeba je chronić nie tylko latem, lecz także zimą. Nawet promyki słoneczne w pochmurne dni mogą być niebezpieczne.

ODPOWIEDNIA DIETA

Antyoksydanty z grupy karotenoidów to substancje o kluczowym znaczeniu dla oczu. Jedzmy zatem zielone oraz pomarańczowe warzywa i owoce bogate w witaminę A (zapobiega tzw. kurzej ślepocie), witaminę C (chroni przed jaskrą), a zwłaszcza w luteinę i zeaksantynę. Te barwniki uczestniczą w absorpcji światła, wiążą wolne rodniki w siatkówce oka i chronią je przed fotochemicznym uszkodzeniem

PAPIEROSY

Palenie papierosów to, jak wiemy, nałóg ze wszech miar szkodliwy. Palacze są czterokrotnie bardziej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej oka (AMD) niż osoby niepalące. Co więcej – oczom szkodzi także palenie bierne, czyli długotrwałe przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Dym tytoniowy to jeden z bardziej niebezpiecznych dla oczu czynników środowiskowych. Groźne mogą też być inne zanieczyszczenia: smog i pył w powietrzu, chlor i sól w wodzie, środki chemiczne w kosmetykach, szamponach czy płynach do kąpieli. Uwaga: oczy nie lubią pomieszczeń nazbyt suchych i klimatyzowanych, bo to podrażnia spojówki. Prowadzi też do objawów tzw. suchego oka.

KSIĄŻKI

Przy czytaniu musimy zadbać o to, żeby światło skierowane było na stronice książki, a nie świeciło nam w oczy. Kiedy piszemy, oświetlenie powinno dochodzić z lewej strony, jeśli jesteśmy praworęczni, i na odwrót przy leworęczności. Należy też zachować odpowiednią odległość, nie wolno siedzieć „z nosem w podręczniku”. Nie powinniśmy też doprowadzać do przesuszenia oczu – pomrugaj czasem.

BASEN, NARTY

Wybierając się na basen, także zaopatrzmy się w okularki do pływania. Te nie muszą mieć na szczęście żadnych filtrów i wyłącznie od naszej próżności zależy, czy zechcemy kupić drogi markowy produkt. Okularkom na basen jako jedyne kryterium przydatności wystarczy szczelna guma wokół oczodołów – nie dopuści do oczu chlorowanej wody, która jest dla nich silnie drażniąca. Gogle dla narciarzy także nie są fanaberią: nie dość że ochronią nas przed promieniami UV, odbitymi od śniegu, to jeszcze zabezpieczą przed urazami mechanicznymi, jakie mogą na nas czekać, kiedy zmarznięta grudka lodu pryśnie nam prosto w oko.

Istnieją proste zasady, dzięki którym można zapobiec zmęczeniu wzroku monotonią intensywnego wysiłku:

-częste mruganie, które sprzyja nawilżeniu oka

-oderwanie wzroku od ekranu i spoglądanie w dal – dobrze to robić co godzinę

-spoglądanie na otaczającą zieleń za oknem lub na rośliny doniczkowe w pokoju

-wietrzenie i nawilżanie powietrza w pokoju, w którym znajduje się komputer

-przyswajanie dużej ilości płynów

-gimnastyka oczu: spoglądanie na odległy przedmiot – wpatrywanie się w tekst na ekranie – ponowne spojrzenie w dal

-ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie (co około 2 godziny) uwolnią od napięć i pobudzą krążenie krwi

-profilaktyczne (od czasu do czasu) stosowanie tak zwanych suchych łez w żelu lub kroplach

-okłady z herbaty, stosowanie kropli ze świetlika dla złagodzenia objawów zmęczenia

 

Zatem dbajcie o swoje oczy, bo tylko od Was tak naprawdę zależy jak długo będą wam służyły.

 

Źródło:

opracowanie własne oraz internet

http://www.poradnia.pl/7-sposobow-jak-zadbac-o-dobry-wzrok.html