Pokrzywa stosowana w ziołolecznictwie już od dawna, wzmacnia układ obronny i jest bardzo wartościowym i leczniczym zielem.
Pokrzywa i jej zalety
Większości z nas pokrzywa kojarzy się głównie z pieczeniem, swędzeniem i bąblami na skórze. Objawy te pojawiają się w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z parzącymi włoskami pokrywającymi roślinę. We włoskach tych występuje substancja kwaśna zawierająca kwasy organiczne – mrówkowy i octowy, jak również histaminę i acetylocholinę. Dzięki niej pokrzywa chroni się przed potencjalnymi barbarzyńcami, którzy chcieliby naruszyć jej ,,nietykalność”.
Pomimo tego, że jest chwastem, ma również niebagatelne zalety – z powodzeniem wykorzystywana jest w ziołolecznictwie, kuchni i kosmetyce.
W polskiej medycynie ludowej pokrzywa była powszechnie stosowana zewnętrznie do biczowania i do okładów w chorobach reumatycznych. Także w kolkach, paraliżu, na wrzody, na rany i na stłuczenia. Wewnętrznie w postaci wywaru czy naparu podawano ją w zimnicy, w gorączce, w kokluszu, w astmie, w kurczach i w chorobach żołądka oraz w trudnych, skomplikowanych porodach. Niekiedy stosowano poświęcone ziele na rany i w padaczce. Wdychano też dym z pokrzywy w przypadku bólów zęba.
Pod wpływem wyciągów z kłączy i korzeni pokrzywy następuje u mężczyzn wzrost stężenia wolnego testosteronu i zwiększona aktywność testosteronu w ustroju i konsekwencje metaboliczne tego procesu. Przyrost liczby czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi podnosi wydolność fizyczną.
W kosmetyce ma pokrzywa także zastosowanie. Płukanie włosów w herbacie pokrzywowej lub nacieranie skóry głowy tinkturą (nalewką) pokrzywową, wzmacnia cebulki włosowe i pobudza je
do wzrostu. Systematyczne nacieranie tinkturą powoduje puszystość włosów i nadaje im piękny połysk. Wodne wyciągi z pokrzywy, stosowane zewnętrznie, to stary, domowy środek wzmacniający włosy oraz oczyszczający gruczoły potowe i łojowe.
Pokrzywa uważana jest za naturalny antybiotyk
Pokrzywa uważana za chwast przez wielu, wzmacnia układ obronny i jest bardzo wartościowym
i leczniczym zielem. Zawiera wiele cennych witamin i mikroelementów. Pokrzywa wzmacnia organizm – zawiera m.in.:
MIKROELEMENTY:
wapń, fosfor, żelazo, siarkę, potas, jod, sód.
WITAMINY:
– K – poprawia krzepliwość i wchłanianie wapnia.
Organizm człowieka potrzebuje około 2 mg witaminy K na dobę.
– B2 (ryboflawina) – jej niedobór może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego
oraz stany zapalne błon śluzowych.
– Beta karoten
– C
Pokrzywa ze względu na właściwości moczopędne jest niezastąpiona w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeniach układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu złogów kwasu moczowego.
Sprzyjając prawidłowej pracy wątroby i nerek, sprzyja poprawie gospodarki płynami i wydalanie ich nadmiaru na zewnątrz. Tym samym wspomaga wydalanie z organizmu złogów kwasu moczowego. Dzięki temu, pomocna jest również w leczeniu dny moczanowej. Przeciwdziała zatrzymywaniu się płynów w organizmie i stanom opuchlizny.
Przepisy na potrawy z pokrzywy
Zupa z pokrzyw
SKŁADNIKI:
50 dag świeżo uciętych wierzchołków młodej pokrzywy zwyczajnej lub pokrzywy-żegawki, 2-3 ząbki czosnku, 2 szklanki wywaru z włoszczyzny, 2 szklanki mleka, pół szklanki śmietany, łyżka masła roślinnego, łyżka mąki,, 2 jaja kostka rosołowa, imbir, starta gałka muszkatołowa, sól, pieprz.
PRZYGOTOWANIE:
Bardzo dokładnie opłukaną pokrzywę sparzyć wrzątkiem na sicie, udusić w maśle wraz z posiekanym czosnkiem, zmiksować, zalać wywarem z włoszczyzny i kostki rosołowej oraz mlekiem, zagotować, zagęścić śmietaną wymieszaną z mąką i przyprawić. Do każdej porcji włożyć połówkę jaja ugotowanego na twardo.
Sałatka wiosenna z pokrzywy i krwawnika
SKŁADNIKI:
krwawnik [0.5 szklanki]
pokrzywa [0.5 szklanki]
jogurt naturalny [4 łyżki]
twarożek [4 łyżki]
sól [1 szczypta]
Przygotowanie:
Twarożek rozetrzeć z jogurtem i solą, dodać drobno posiekaną pokrzywę i krwawnik.
Można stosować jako pastę do smarowania chleba.
W maju, kiedy młodych i świeżych pokrzyw mamy pod dostatkiem, możemy wykorzystać ich walory. Dodawajmy do sałatek i zup kilka listków pokrzywy, w sokowirówce możemy sporządzić świeży sok i pić po pół kieliszka codziennie.
Możemy również nazbierać większą ilość i zasuszyć na cały rok. Pamiętajmy tylko, by żadnych ziół nie zbierać w pobliżu drogi.