Każdy się poci i nie ma w tym nic dziwnego. Natomiast zaburzenia w tym aspekcie w postaci nadmiernego potu lub jego braku, mogą już budzić pewne obawy co do zdrowia.

NADMIAR POTU

Może świadczyć o:
– dużym gorącu wewnątrz ciała,
– zaburzenia w aspekcie otwierania i zamykania porów skóry (np. zlewne poty w nocy),
– ataku choroby (organizm próbuje się go pozbyć poprzez pocenie),
– nadmiarze wilgoci w ciele (która dodatkowo może powodować obrzęki).

Ważne jest aby zwrócić uwagę na pojawiający się nadmiar, gdyż może prowadzić do:
– zaburzenia gospodarki płynami oraz równowagi pomiędzy Yin i Yang ciała,
– niepokoju wewnętrznego,
– odwodnienia.

Przy nadmiarze nie jest rozwiązaniem sztuczne go zatrzymywanie różnymi środkami, ponieważ nie pozbywamy się przyczyny. Poza tym zamykanie porów na siłę może pogłębić gorąco i toksyny w ciele. Organizm z jakiegoś powodu próbuje się ich pozbyć. Zatem musimy zrozumieć dlaczego tak się dzieje, że organizm zaczyna się nadmiernie pocić.

BRAK POTU

Gdy ktoś się nie poci, to też nie dobrze, bo to znaczy że „gotuje się w środku” i nie pozbywa na bieżąco toksyn co może w dalszej kolejności prowadzić do „zatrucia wewnętrznego”.

Może świadczyć również o:
– niedoborze płynów w ciele
– a w przypadku ataku choroby o braku sił do walki z patogenem

Brak potu może prowadzić do:
– nadmiaru toksyn w ciele
– szybszego rozwoju choroby
– problemów z cerą

Główne objawy zaburzenia aspektu związanego z poceniem:
– zimne kończyny
– ogólna bladość ciała
– problemy z cerą

POTY NOCNE

Gdy pocimy się intensywnie w nocy może to oznaczać, że w ciele pojawiły się duże niedobory jeśli chodzi o płyny w sercu, które powinny go „chłodzić”. Dodatkowym tego objawem mogą być zaburzenia snu i kołatanie serca.

Jeśli zauważymy w nocy nadmiar potu w okolicy serca lub na podeszwach stóp, i towarzyszą mu dodatkowo uderzenia gorąca, może to świadczyć o ogólnym wyczerpaniu ciała. (są to częste objawy również przed menopauzą).

LOKALIZACJA POTÓW

W zależności od tego gdzie nadmiar potu się pojawia, może to nie tylko prowadzić do różnych dolegliwości i objawów chorobowych, ale również kieruje nas na przyczynę nierównowagi wewnętrznej.

Głowa: nadmiar wilgoci, lub gorąca, zbyt dużo emocji (np. żółty kołnierzyk, silny zapach, ),
Górna część ciała: nadmiar wilgoci i dużo gorąca w klatce piersiowej, dużo emocji w sercu (niepokój, problemy ze snem), oraz zła dieta,
Klatka piersiowa: osłabienie energii serca, (bezsenność, palpitacje),
Dolna część ciała: nadmiar wilgoci, która opada w dół (może powodować obrzęki genitaliów),
Podeszwy i dłonie:
– nadmiar wilgoci i gorąca w ciele ( gorączka, pragnienie, luźne stolce)
– niedobór energii (osłabienie i poty nocne w różnych miejscach ciała)
Pod pachą:
– w przypadku nadmiaru gorąca i toksyn może pojawić się nieprzyjemny zapach, (przyczyną tutaj może być również zła dieta)
– natomiast jeśli jest dużo potu bez zapachu to wtedy przyczyną może być nierównowaga pomiędzy aspektami yin i Yang w ciele (zbyt dużo gorąca które jest wywołane niedoborem płynów).

JAK SOBIE ZATEM RADZIĆ Z POTEM?

Kluczem do sukcesu jest oczywiście równowaga ciała i zdrowy tryb życia. Ważna jest także dieta dopasowana odpowiednio do danych dolegliwości i konstytucji ciała. Pamiętajcie również o codziennych ćwiczeniach – wtedy szybciej pozbędziecie się toksyn i nieprzyjemnego zapachu.

W upalne dni warto sięgnąć po kwaśne owoce a szczególnie po cytryńca chińskiego, który może i jest dość mocno cierpki, ale wrzucony do mineralnej wody z butelką, nie tylko pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na picie wody jak również naturalnie zatrzymuje procesy pocenia. (artykuł o cytryńcu)

Jeśli chcecie używać dezodorantów to sięgajcie po takie które nie mają parabenów i aluminium sodu. Najlepsze oparte są na ałunie.