Kolory są wszędzie. Otaczając nas swoją barwną wibracją, wprowadzają w zachwyt, uspokajają lub pobudzają do działania.

Mało kto zdaje dziś sobie sprawę z potęgi otaczających nas barw, z tego, że świat kolorów to wibrująca energia, która ma istotny wpływ na nasze zdrowie, emocje czy zachowanie. Leczenie przy użyciu kolorów czyli chromoterapia ma dziś wielu zwolenników i zajmuje ważne miejsce w tradycyjnej medycynie chińskiej.

W wielu klinikach na świecie wykorzystuje się już energetyczne właściwości barw, gdzie terapią kolorem wspomaga się leczenie: chorób układu pokarmowego, oddechowego, nerwobóli, migren, schorzeń kręgosłupa i nerek, dolegliwości kobiecych, nerwicy i depresji psychicznej.

Choroba jest między innymi skutkiem niedoboru pewnych częstotliwości w komórkach. Poprzez koloroterapię uzupełniamy te niedobory przywracając im naturalną równowagę i zdrowie.

To, jakimi otaczamy się barwami często wskazuje na stan naszego zdrowia a także odzwierciedla w pewnym stopniu naszą osobowość, emocje i kondycję psychiczną na daną chwilę. Nasz organizm przy pomocy barw daje nam sygnał o wielu schorzeniach, których często nie jesteśmy świadomi.

TROCHĘ HISTORII:

Uzdrowienia kolorami znano już w starożytnych Indiach, Chinach i Egipcie. Dziś powracając do natury, chromoterapia odzyskuje należne jej miejsce wśród stosowanych sposobów leczenia.

W Chinach stosowano np. kolor żółty w problemach jelitowych poprzez malowanie pacjentów na tą barwę. Osoby z gorączką z kolei były poddawane terapii przy użyciu niebieskiego koloru (np. naświetlanie). Nawet w czasach Egipskich, malowano pomieszczenia w zależności od tego jaki się chciało uzyskać efekt.

J. Goethe jako jeden z pierwszych w Europie opisał wpływ kolorów na ludzką psychikę poprzez szereg badań. (sławna publikacja „Nauka o kolorach”  1810 r którą nazwał książką życia). W 1903 r. Nels Ryberg Finsen otrzymał nagrode nobla dzięki swojemu odkryciu leczenia gruźlicy i różnych problemów skórnych  przy użyciu lampy ultrafioletowej.

KOLOROWA ENERGIA:

Z fizycznego punktu widzenia

Barwa to energia, która jest postrzegana dzięki komórkom światłoczułym w siatkówce oka. Liczba czopków wrażliwych na określoną długość fal świetlnych sprawia, że oko ludzkie wykazuje różny stopień wrażliwości na określoną barwę.

I. Newtonowi udało się rozszczepić promienie światła dzięki czemu udowodnił, że jego składowe to 7 podstawowych kolorów.  Ponieważ światło jest formą energii, każda barwa posiada właściwości fali elektromagnetycznej.

Z biologicznego punktu widzenia

Mózg, który odnotowuje kolor który widzimy, wysyła sygnały do odpowiednich gruczołów dokrewnych w formie neuroprzekaźnika. Wywołuje to w dalszej kolejności rekcję hormonalną ( hormony działają na narządy wewnętrzne). Zatem od interpretacji naszego mózgu zależy jak dany kolor wpłynie na nasze zdrowie.

Badania udowodniły, że aby uzyskać odpowiedni efekt leczniczy wystarczy:

– dostarczyć właściwy kolor używając w tym celu konkretnego: ubioru, koloru ścian, pościeli, kąpieli, dodatków w pomieszczeniach, kwiatów, pożywienia itd.

– naświetlać określone części ciała odpowiednim kolorem, który rezonuje z danym narządem

W JAKI SPOSÓB DZIAŁA KOLOR?

Według badań w zależności od długości fali, kolory oddają otoczeniu swoją energię. Mają bardzo duży wpływ na komórki ciała (np. ich wzrost) gdyż zmieniają prędkość poruszania się elektronów w każdym żywym organizmie. Kolory oddziałują na nas zarówno przez skórę, narząd wzroku jak i jedzenie (dlatego również osoby niewidome podlegają ich terapeutycznemu działaniu).

A OTO KILKA KOLOROWYCH RAD:

– Na stany depresyjne idealny jest kolor żółty i różowy. Wystarczy przystroić swoje otoczenie np. kwiatami w tych barwach i natychmiast radość i uśmiech powinien zagościć na waszych buziach.

– Jeśli natomiast czujecie niedobór energii po przebudzeniu lub duże zmęczenie w ciągu dnia, otaczajcie się pomarańczowymi barwami. Pomoże Wam to odzyskać witalność i chęć do działania. (np. owoce, kolory pomieszczeń, ubranie itp.)

– Idealnym kolorem do terapii odchudzających jest niebieski. Zatem jeśli chcecie skutecznie pozbyć się wagi zalecam jadać na niebieskich talerzach i otaczać się tą barwą wszędzie (łącznie z lodówką ? )

– W celach rozluźniających korzystajcie z zieleni która ukoi Wasze nerwy wynikające ze zmartwień i problemów.

– Zwracajcie uwagę na to co jecie, ponieważ nie tylko witaminy ale również kolory naszych potraw mają istotny wpływ na nasze zdrowie.

Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie:

ZIELONY–  spokój, harmonia, równowaga wewnętrzna, natura

Kolor ten idealnie nadaje się do relaksacji gdyż poprzez swoje oddziaływanie rozluźnia i łagodzi napięcia oraz pomaga utrzymać w równowadze energię zarówno fizyczną jak i psychiczną. Pomaga się odprężyć po długiej pracy umysłowej. Wskazany dla osób nadmiernie aktywnych.

JASNA ZIELEŃ – kojarzy się najczęściej z wiosną, zatem przywołuje na myśl coś świeżego, nowego, odradzającego się.

NIEBIESKI – świeżość, przestrzeń, spokój

Kolor ten ze względu na swe wychładzające właściwości, idealnie sprawdza się na lato. Przy tym relaksuje, odpręża (zalecam kąpiele po ciężkim dniu o tej barwie) i ułatwia zasypianie. Sprawia również że spada aktywność naszego organizmu, co wprowadza jeszcze więcej spokoju. Dużą zaletą jest również fakt, że poprawia znacznie naszą koncentrację i przyswajanie wiedzy. Idealny dla osób zmęczonych psychicznie.

FIOLETOWY – spokój, relaks, emocje

Fioletowy znakomicie wycisza i łagodzi objawy stresu, dlatego zalecany jest dla osób, które mają problem na tle nerwowym i cierpią na bezsenność. Jego zaletą jest również wspomaganie organizmu przy wysiłku umysłowym gdyż poprawia koncentrację. Ułatwia panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Szczególnie zalecany też dla osób które chcą schudnąć gdyż tłumi uczucie głodu, reguluje przemianę materii oraz wyrównuje gospodarkę hormonalną.

RÓŻOWY – optymizm, radość

Różowy zmniejszając agresję oraz irytację zalecany jest szczególnie w celach łagodzenia stresu i stanów napięciowych. dodatkowo napawa optymizmem oraz sympatią łagodząc uczucie osamotnienia.

ŻÓŁTY – radość, ciepło, pewność siebie

Żółty, to żywy kolor, pełen radości, idealny na smutek i depresję. Inspiruje i dodaje pewności siebie. Rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć. Wskazany dla ludzi poszukujących zastrzyku energii.

POMARAŃCZOWY – ciepło, bezpieczeństwo, inspiracja

Kolor idealny na stany depresyjne gdyż poprzez swoje ciepło przywraca radość, dodaje otuchy, podnosi poczucie własnej wartości  i poprawia nastrój.

CZERWONY – witalność, aktywność

Czerwony pobudza do działania, ożywia, wzmacnia oraz rozgrzewa i rozpala zmysły. Dodaje optymizmu i siły dzięki czemu mamy więcej energii do zdobywania celów i walki z depresją. Idealna dla ludzi ospałych i przemęczonych.

ZŁOTY – mądrość, odwaga

Złoty kolor dodaje pewności siebie, energii, odwagi i skutecznie pomaga zwalczać lęk oraz depresję. Ma korzystny wpływ również na umysł gdyż pomaga pobudzić kreatywność i przyswajanie wiedzy.

SZARY – ochrona, wyciszenie

Jest formą bariery ochronnej, która odgradza nas od świata i otoczenia. Kolor ten odpręża, wycisza i uspokaja.

Jednak UWAGA – w nadmiarze może powodować izolację od otoczenia i smutek.

BRĄZOWY – stabilność, wiedza

Brązowy kojarzy się z równowagą, spokojem, stabilnością i poczuciem bezpieczeństwa. Wspomaga również koncentrację  oraz przyswajanie wiedzy. Ludzie którzy go noszą są często bardzo zrównoważeni.

BIAŁY- intuicja, ochrona

Biały korzystnie wpływa na zmysł intuicji, ochrania przy tym i odbija negatywne emocje oraz energie. Kolor ten dodaje również optymizmu i poprawia samopoczucie.

CZARNY – pewność siebie, tajemniczość

Kolor czarny wbrew negatywnym skojarzeniom gdy jest stosowany w odpowiednich dawkach wycisza i uspokaja oraz dodaje pewności siebie. Barwa ta również podkreśla autorytet, dodaje kompetencji i tajemniczości.