Refleksologia to starożytna forma terapii, polegająca na uciskaniu punktów w różnych częściach ciała. Może być naturalną alternatywą dla tych, którzy chcą złagodzić ból, gdyż jednym z jej celów jest właśnie łagodzenie tego typu dolegliwości.

Refleksologię można stosować również dla małych dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlęta, które dopiero co próbują dostosować się do życia w nowym świecie.

Oto sześć najbardziej skutecznych sposobów, aby pomóc małym dzieciom w bólu i różnych dolegliwościach. Eksperci z zakresu refleksologii zalecają aby przed rozpoczęciem masażu dziecko było wyciszone i aby lekko pobudzić jego krążenie krwi np. poprzez zamoczeniu nóg w ciepłej wodzie lub poprzez ciepłe okłady.


1) Ból głowy i zębów
Dzieci często mają bóle głowy i zębów. Jeśli zauważysz, tego typu dolegliwości, masuj końcówki palców. Możesz to robić również jak Twoje dziecko śpi.

2) Ból zatok
Ból zatok może być irytujący u dorosłych, ale dla niemowląt, które nigdy wcześniej tego nie doświadczyły, to istna agonia. Aby dać im więcej ulgi, masuj delikatnie centrum spodu palców Twojego dziecka.

3) Ból w klatce piersiowej
Kiedy dziecko doświadcza dolegliwości w klatce piersiowej, ulgę przyniesie masowanie podeszwy stóp, tuż pod palcami i nad łukiem. Masuj delikatnie ruchem kołowym w celu złagodzenia problemów związanych z kaszlem.

4) Ból brzucha (oraz zablokowanie przepony)
Gdy dzieci cierpią z powodu urazów, skurczów i trudności z oddychaniem, masuj środek stopy tuż poniżej podeszwy. Ten obszar jest połączony ze splotem słonecznym gdzie znajduje się zbiór nerwów żołądka i płuc.

5) Ból brzucha (górny i dolny)
W przypadku zaparć, zgagi i niestrawności masować należy przestrzeń pomiędzy środkiem a podbiciem stopy. Jeśli dziecko ma bóle z powodu gazów i wzdęcia w jelitach, masuj stopę między środkiem a piętą.

6) Bóle w okolicach miednicy
Dzieci mogą czasem rosnąć tak szybko, że ich ciało nie jest na to jeszcze gotowe. Może to powodować bóle w biodrach. W takich przypadku masuj piętę dziecka. 

Spróbuj tych prostych technik, aby pomóc swoim dzieciom w trudnych momentach.

Pamiętaj jednak aby poważne problemy konsultować z lekarzem.