Ten niezwykły korzeń uprawiany jest już od ponad 3000 lat. Nie każdy jednak wie jak stosować imbir. Jest to o tyle ważne, że nieumiejętne jego dawkowanie może spowodować niepożądane dolegliwości. O imbirze poczytać można w najstarszych chińskich księgach medycznych, ale dokładne jego pochodzenie nie jest znane. Obecnie Imbir cieszy się coraz większą popularnością i jest jedną z najstarszych roślin leczniczych. Najważniejszą jego częścią jest korzeń który zawiera olejki eteryczne: limonen, cytral, kamfen i borneol.
Zazwyczaj imbir kojarzy się jako przyprawa dodawana do herbaty, piwa, wina czy różnych potraw. Trzeba jednak wiedzieć, że ta niezwykła roślina sprawdza się nie tylko w kuchni ale i w lecznictwie.
Badania potwierdzają że imbir jest skutecznym środkiem wspomagającym min. leczenie bakteryjnego zakażenia dróg oddechowych. Korzeń ten działa również rozgrzewająco, odkażająco i przeciwzapalnie dlatego wykorzystywany jest przy przeziębieniach.
GŁÓWNE DZIAŁANIE IMBIRU
– wspomaga trawienie (pobudza wydzielanie śliny i soku trawiennego, leczy wzdęcia),
– działa napotnie – wyrzuca patogeny chorobowe z organizmu (w przypadku pojawienia się objawów przeziębienia polecana jest herbata najlepiej lipowa z kawałkiem imbiru i z miodem),
– poprawia krążenie krwi,
– łagodzi mdłości,
– przeciwdziała zakrzepom,
– zmniejsza poziom cholesterolu,
– działa moczopędnie,
– pomaga leczyć migrenę,
– łagodzi bóle i napięcia przedmiesiączkowe,
– leczy infekcje jamy ustnej,
– oczyszcza organizm z toksyn,
– wspomaga koncentrację poprzez zwiększenie ukrwienia mózgu,
Imbir w walce z cellulitem
Imbir pomaga również w walce z cellulitem, dlatego wykorzystywany jest w kosmetyce jako składnik produktów modelująco-wyszczuplających.
Masaż imbirem rozbija komórki tłuszczowe, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta i gładsza.
Rodzaje masaży:
Najpierw zetrzyj korzeń imbiru na tarce. Następnie dodaj trochę oliwy w z oliwek lub zwykłego oleju spożywczego. Zrób z tego pastę. Masuj teraz skórę okrężnymi ruchami około 15 minut. Pamiętaj jednak, że masaż powinien być intensywny. Tylko dzięki temu możesz się pozbyć guzków cellulitu.
Drugi sposób polega na zrobieniu takiej samej mieszanki tylko zamiast masażu nałóż papkę na skórę. Następnie owiń ciało folią kosmetyczną (nie spożywczą) i pozostaw okłady na skórze przez około 30 minut.
źródło: http://cellulitowo.pl/imbir-na-cellulit-trzy-czaderskie-przepisy-jakich-nie-znalas/
PRZECHOWYWANIE IMBIRU
Świeży imbir najlepiej przechowywać w lodówce – można go pokroić w plastry, poszatkować lub po prostu zetrzeć na tarce. Sproszkowany korzeń natomiast dobrze jest trzymać w ciemnym i suchym miejscu.
UWAGA
Nie wolno przesadzać z ilością imbiru gdyż jest to bardzo rozgrzewająca i ostra przyprawa. Nadmiar może niekorzystnie wpłynąć na układ trawienny i go „przegrzać”. Dlatego imbiru powinny unikać osoby, które mają problemy żołądkowe a szczególnie wrzody.
Więc – jak ze wszystkim – tak i tu z umiarem i rozsądkiem w przyprawianiu ?
Teraz już wiesz jak stosować imbir – polecam Ci zatem przeczytać również artykuł o Czystku.
Artykuły o zdrowiu pojawiają się systematycznie na facebooku NuTao-Harmonia dźwięków.
Polecam polubić profil. Oprócz ciekawostek, znajdziesz tam również wiele wydarzeń i koncertów.